KSS Energia perui valituksensa sähkösopimusriidassa

Käräjäoikeus antoi 25.3.2026 ratkaisunsa kuluttaja-asiamiehen avustaman kuluttajan KSS Energiaan kohdistamasta, kahden vuoden kiinteähintaisen määräaikaisen sähkönmyyntisopimuksen sovitteluvaatimuksesta.

Oikeus päätyi KSS Energian kannalle hyläten kuluttajan sovitteluvaatimuksen. Oikeus kuitenkin katsoi päätöksessään, että oikeudenkäyntikustannukset määrätään osapuolten omiksi kustannuksiksi. Kuluttajaa avustaessaan kuluttaja-asiamies oli sitoutunut vastaamaan kuluttajan kaikkien oikeudenkäyntikulujen maksamisesta. Kuluttajalla ei ollut asian osalta kuluriskiä.

KSS Energia valitti päätöksestä oikeudenkäyntikulujen osalta

KSS Energia oli tyytyväinen asian perinpohjaiseen käsittelyyn, mutta piti käräjäoikeuden päätöstä oikeudenkäyntikulujen osalta hyvin poikkeuksellisena. Yhtiö teki valituksen hovioikeudelle oikeudenkäyntikulujen osalta niiden laajemman arvioinnin mahdollistamiseksi.

Kuluttajaa avustanut kuluttaja-asiamies tyytyi käräjäoikeuden päätökseen.

KSS Energia päätti keskeyttää valitusprosessin

KSS Energia on 5.5.2026 päättänyt perua valituksensa oikeudenkäyntikulujen arvioimisesta.

”Käräjäoikeus on hylännyt kuluttajan sovitteluvaatimuksen, joten kokonaisuuden kannalta on perusteltua päättää asian käsittely tähän. Arvostamme oikeuden näkemystä sovitteluvaatimuksen hylkäämisen osalta ja katsomme nyt eteenpäin. Keskitymme toimintamme kehittämiseen strategiamme mukaisesti”, toimitusjohtaja Marko Riipinen toteaa.

Mitä riita-asia koski

Asiassa ei ole ollut kyse julkisuudessa esitetyn mukaisesti yksittäisen asiakkaan 600 euron sovitteluvaatimuksesta, vaan laajemmin koko sähkön vähittäismyyntialaa koskevasta merkittävästä ratkaisusta, koska:

  • Esitetty sovitteluvaatimus perustui ainoastaan sähkön markkinahinnan muutokseen ja asiassa oli siten kysymys yksittäisen kuluttajan lisäksi lähtökohtaisesti kaikista vastaavana aikana sopimuksia tehneistä kuluttajista.

  • Kuluttajariitalautakunta haki tulkintaohjetta vastaaviin tapauksiin sekä siihen, onko kuluttajariitalautakunnan ratkaisukäytännön mukaiseen määräaikaisen sähkösopimuksen hinnan pääsääntöiseen sovitteluun edellytykset, jos hinta on yli 15 prosenttia korkeampi kuin määräaikaisen sopimuksen voimassaoloaikana tarjottujen uusien eri ajankohtiin tarjottujen määräaikaisten sopimusten tarjouskeskihinta ja hintaero on vuodessa yli 150 euroa.

  • Kilpailu- ja kuluttajavirasto oli laatinut kuluttajariitalautakunnan käytännön mukaisen sovittelulaskurin kuluttajia varten ja oli hakemassa asiaan ennakkoratkaisua. Kuluttaja-asiamiehen ajaman sovittelumallin vaikutukset olisivat olleet KSS Energialle noin 5–6 miljoonaa euroa ja koko sähkön vähittäismyyntialalle jopa useita satoja miljoonia euroja.

Riita-asian käsittely on päättynyt, eikä KSS Energialla ole asiasta enempää tiedotettavaa.

KSS Energia Oy
Marko Riipinen
Toimitusjohtaja

1.2.12